Bio

İZMİR BAROK

İzmir Barok , 2008 yılında İZDOB orkestrasından kontrabas sanatçısı Bülent ORAL vekeman sanatçısı Hakan ÖZAYTEKİN tarafından kurulmuştur. 25 yıla yakın zamandır brlikte odamüziği çalışmaları ve konserleri yapan bu ikili , sonunda hayalini kurdukları bu grubu hayatageçirmeyi başarmışlardır .  Topluluk , önceleri Çembalo sanatçısı Tuğçe Özaytekin’in de katılımıyla 3  farklı  enstrümanla  çalışmalarına  başladı . Daha sonra topluluğa Barok Flüt sanatçısı Atilla Oral ve Soprano Linet Şaul katıldı. 2011 yılından itien topluluğun Çembalo sanatçısı Erica Fossi oldu.

“16. Yüzyıldan 18. Yüzyıl ortasına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” projesi kapsamında topluluğa Osmanlı müziği icracısı (Mezzo Soprano) Sinem Özdemir, Çeng ve Kanun sanatçısı Şehvar Beşiroğlu, Rebap sanatçısı Mehmet Refik Kaya ve Vurmalı Çalgılar sanatçısı Hüseyin Tuncel dahil oldu.

Topluluğun göze çarpan en önemli özelliği , barok müziğini , döneminenstrumanları ile ve de stili ile seslendirmeleridir . Türkiye’de bunu gerçekleştiren ilk toplulukolmaları da kendileri için ayrıca br gurur vesilesi olmuştur .Topluluk , önceleri 3 farklı enstruman ile çalışmalarına başladı . Bunlar ; barok keman ,viola da gamba ve klavsendi . Daha sonraları ise barok flüt ve sopranonun katılımıyla , bugünkühalini aldı . Topluluğun en önemli amaçları arasında , barokmüziğini , barok dönem bestecilerini ,oldukça geniş br zamanı kapsayan barok müzik dönemlerini , barok dönem enstrumanları iletanıtmak , sevdirmek ve katılımları sağlamak veya yeni grupların oluşmasında etken olmaktır .Topluluk şu ana kadar , Türkiye’de İzmir , Eskişehir , İstanbul ve Bodrum’da konserlervermiştir. Bu konserlerden Bodrum’da yapılan “D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali”ne 2yıl üst üste davet edilmişlerdir . Ayrıca İzmir’de ilki gerçekleştirilen “İzmir BarokGünleri”konserler dizisine İngiltere’den “London Baroque ” ve İtalya’dan “ Mare Nostrum” toplulukları ilebrlikte katılmışlardır . 2011 Yazında Almanyanın Nürnberg Şehrindeki Freankisher SommerFestivalinde Barok Dönem Osmanlı Bestecilerini seslendirmişlerdir. 2013 İksev Uluslararası Müzik Festivalinde Viola da Gamba sanatçısı Hille Perl veLute sanatçısı Lee Santana ile Avrupa ve Osmanlı Saray Müziklerini brlikte seslendirdiler . AynıProjeyle Kasım 2013 te Bremen Alte Muzik festivalinde de yer aldılar ,bu kpnser Bremen Radyosunda Canlı Kayıt olarak yayınlandı 2014 Temmuz ayında Phaselis Festivalinde avrupa ve Osmanlı Saray Müziklerini seslendirdiler.

2013 kasım ayında yeni CD leri 16. Yy dan 18. Yy ın ilk yarısına Osmanlı ve Avrupa Saray Müzikleri LİLA Müzikten çıktı.Bu CD ile 2015 Ocak ayında Andante Dergisinin Düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinde Mikrop Gramofon Yılın en iyi Cd kaydı ödülünü aldılar.“İzmir BarokGünleri”ningerçekleştirilmesinde , topluluğun gamba sanatçısı Bülent ORAL’ın büyük emekleri olmuştur .Bülent ORAL aynı zamanda , topluluğun konser organizasyonlarını yapmaktadır .Topluluk , Avrupa’nın barokmüziğini araştırıp yorumlamanın yanı sıra , aynı zamanda daOsmanlı dönemindeki barok bestecilerini de araştırıp repertuvarlarına katmışlardır .Bu bestecilerineserlerini Avrupa müziğinin armoni esaslarına göre düzenleyip , Türkiye ve Avrupa’da seslendiriptanıtmak konusunda da bir misyon yüklenmiş bulunmaktadırlar .

İZMİR BAROK

Linet Şaul – Soprano

Sinem Özdemir – Mezzo Soprano

Atilla Oral – Barok Flüt

Hakan Özaytekin – Barok Keman

Bülent Oral – Viola Da Gamba

Erica Fossi – Cembalo

Şehvar Beşiroğlu Kanun – Çeng

Mehmet Refik Kaya – Rebab

Hüseyin Tuncel – Perküsyon

Güzin Teoman – Barok Obua

Elif Aksoy – Barok Klarnet

Diego Leveric – Lute, Barok Gitar

 

Izmir Barok

Izmir Barok Ensemble was founded by double bass and viola da gamba player Bulent Oral and violinist Hakan Ozaytekin, both Izmir State Opera artists, in 2008. After performing in chamber music concerts for nearly 25 years, the duo eventually succeeded to implement this ensemble that they had dreamed of.

The most remarkable feature of the ensemble is the being the first in Turkey to use baroque period instruments and perform with the baroque style.

The ensemble started with three members, with the participation of Tuğçe Özaytekin, cembalo player, also Izmir State Opera artist. Atilla Oral, baroque flute player and Soprano Linet Saul joined the ensemble later . Erica Fossi became the cembalo player of the ensemble since 2011.

Published in 2013, “16-18th century European and Ottoman Palace Music” was the the ensemble’s CD project, with the involvement of Ottoman music performers, Mezzo Soprano, Sinem Ozdemir, Çeng and Kanun player Şehvar Beşiroğlu, Rebab player Mehmet Refik Kaya and percussionist Huseyin Tuncel. The CD won the 2015 best classical CD of the year award from the Andante magazine Donizetti Classical Music Awards.

The ensemble has given many concerts in Turkey and abroad. Among several concerts in Turkey in Izmir, Eskisehir, Istanbul and Bodrum, there were “D -Marin International Classical Music Festival” concerts for two years in a row. The ensemble also performed in the first Izmir ” AASSM Baroque Music Days”, a series of concerts with the participation of, “London Baroque” from England and “Mare Nostrum” Italy. Concerts in this festival was with the participation of the famous British soprano Emma Kirkby and with the London Baroque Violin player Ingrid Seifert with the ensemble.

Among international concerts were Frankischer Sommer Festival in Nuremberg, Germany in the summer of 2011 where works by composers of the baroque period from Europe and the Ottoman Empire were performed. Same concept was performed together with the world-renowned Viola da Gamba player  Hille Perl and Lute Player Lee Santana at the 2011 İzmir International Music  Festival, and 2013 Bremen Musicada -Tage der Alten Musik festival where it won great acclaim and was broadcasted live at the Bremen radio. The same concept was repeated at the Phaselis International Festival in 2014.

Of the most important objectives of the ensemble is to popularize baroque music and composers with the instruments of the baroque period and lead the formation of new groups in this field.

The ensemble researches and interprets European baroque music repertoire and composers as well as Ottoman music and composers of the same period. The performance of Ottoman composers’ works in Turkey or abroad, in line with the European music harmony principles will be the continuing mission of the ensemble.

İZMİR BAROK

Linet ŞAUL –                 Soprano

Sinem Özdemir –          Mezzo Soprano

Bülent ORAL                Viola Da Gamba (Bass-Treble)

Hakan ÖZAYTEKİN –   Barok Violin

Atilla ORAL –                Recorder (Soprano-Tenor)

Erica  FOSSİ –             Cembalo

Şehvar Beşiroğlu –       Kanun – Çeng

Mehmet Refik Kaya –  Rebap

Hüseyin Tuncel –         Drums

Güzin Teoman –                Baroque Obua

Elif Aksoy –                          Barok Clarinet

Diego Leveric –                 Lute, Baroque Guitar